Hoşgeldiniz, üye olmak için tıklayınız
Kullanıcı Adı
Şifre

1959 yılında kurulan  derneğimizin  çatısı altında;   Tüzüğümüz'de de yer alan “fotoğraf ve sinema sanatlarının öğrenilmesini, yaygınlaştırılmasını ve gelişmesini sağlamak” için  temel ve  ileri düzey fotoğraf seminer  ve atölyelerimizle  yarım yüzyıla yakın bir süredir aynı kararlılık ve heyecanla sizlerle buluşmaya devam ediyoruz.

 

 

Salı 19:30 – 21:30
Çarşamba 19:30 – 21:30
Cumartesi 11:30 - 13:30

 

 

 

 

 

 

saat aralıklarında olmak üzere haftada üç farklı grup halinde gerçekleştirilen  ve 6 hafta süren Temel Fotoğraf Seminerleri'nde katılımcılar ile toplam 13 kez biraraya gelinmektedir. Seminerlerimizin ders başlıkları ve eğitimin bütünü içerisinde yer alan diğer çalışmalar aşağıdaki gibidir.

 

1. DERS: Fotoğraf Makinesi I
2. DERS: Fotoğraf Makinesi II
Serbest Kürsü Toplantısı  (Makineler, objektifler ve diğer ekipmanlar ile ilgili kapsamlı bir toplantı)
3. DERS: Işık

Karanlık Oda Baskı Uygulaması
4. DERS: Kompozisyon
I. Çekim Uygulaması (Şehir içi)
I. Çekim Uygulamasının  Değerlendirme Toplantısı
5. DERS: Çekim Teknikleri

6. DERS: Örneklerle Fotoğraf Tarihi 

II. Çekim Uygulaması  (Şehir dışı)
II. Çekim Uygulaması  Değerlendirme Toplantısı
Katılım Belgesi Dağıtımı ve Sergi Açılışı

 

Seminer süresince teorik dersler yanında, iki çekim uygulaması da  düzenlenmektedir.  Bu çekim uygulamalarından  ilki şehir içinde, Sultanahmet ve çevresinde, ikincisi ise şehir dışında yapılmaktadır Gidilen yer mevsim ve ışık şartlarına göre değişmektedir.

 

Katılımcıların uygulama çekimlerinde ürettiği fotorğaflar düzenlenen toplantılarda izlenip, değerlendirilmektedir. Bu toplantılara her katılımcının 6 adet fotoğraf getirmesi beklenmektedir. Bu toplantılarda katılımcıların fotoğrafları eğitmenlerimiz tarafından teknik, içerik ve estetik açıdan değerlendirilerek yorumlanmaktadır. Böylece hem fotoğraf üretme sürecinde sahada katılımcılara yardımcı olunmakta, hem de değerlendirme toplantıları ile üretilen fotoğrafların yorumlanması sayesinde olası hatalar hakkında katılımcıların bilgi edinmesi sağlanmaktadır.

 

Seminer sonunda;  derneğimizde, katılımcılara Temel Fotoğraf Semineri Katılım Belgeleri'nin verildiği bir tören düzenlenmekte ve tören sonrasında, katılımcıların fotoğraflarından oluşan bir sergi açılmaktadır.
 
Seminerin tamamlanmasının ardından seminer grubunun adını taşıyan bir proje çalışması düzenlenmektedir. Proje çalışmasına katılım isteğe bağlıdır ve ücretsizdir. İFSAK proje çalışmasının daha etkin ve düzenli yürütülebilmesi amacıyla bir Proje Danışmanı belirlemektedir. Danışman ve proje grubu,  çalışacakları konuyu, süresini ve sunum şeklini belirlemektedirler. Bu süre içerisinde; İFSAK olanakları ölçüsünde toplantı salonu, kütüphane ve teknik cihazlarının kullanılması gibi imkanlar sunmaktadır. Proje grubunun kararına göre fotoğraf  gösterisi ya da sergi açarak sunulacak olan proje çalışmaları İFSAK salonlarında ve web sayfasında fotoğrafseverlerle buluşmaktadır.

 

(Proje Çalışmaları'nı görmek için tıklayınız.)

 

(Eğitim Salonumuzu görmek için tıklayınız.)

 

Dizayn ve Altyapı :
Tart New Media
Tart
DORUK.NET
İFSAK Web Sunucusu
DorukNet Veri Merkezinde
barındırılmaktadır.
SONY
ANA SPONSOR