Hoşgeldiniz, üye olmak için tıklayınız
Kullanıcı Adı
Şifre

Temel Fotoğraf Seminerine ek olarak derneğimizde İleri Düzey Fotoğraf Seminer ve Atölyeleri düzenlenmektedir. Bu seminer ve atölyelere katılım için temel düzeyde fotoğraf bilgisine sahip olunması gerekmektedir.

 

 

 

 DOĞA KÜLTÜRÜ VE FOTOĞRAFI SEMİNERİ
                                               
      

Doğa Kültürü ve Doğa Fotoğrafı konusunda Türkiye’deki boşluğu dolduran seminer,  kültür ve fotoğrafın ayrılmaz  bir bütün olması yaklaşımıyla hazırlanmıştır. Seminerin içeriği tümüyle Türkiye doğası üzerinden örneklenerek yapılmaktadır, dolayısıyla bu seminerde doğa fotoğrafı hakkında çok önemli bilgiler edinilmesinin yanı sıra, Türkiye doğasını  uzmanlarından tanıma fırsatı da bulunmaktadır.

 

Toplam 5 haftalık bir süreçte konusunda uzman eğitmenler tarafından fotoğraflar eşliğinde anlatılan derslerde;  doğa fotoğrafı ve  fotoğrafçısı kimdir ? Fotografik eğilimin belirlenmesi ve hazırlıklar, bilgi kaynakları , doğa fotoğrafında etik, doğal alanın kimliği, doğa manzarasını nasıl algılamalıyız,  Landscape de temel  yaklaşım ve teknikler, ışık, derinlik, nesne düzeni, su, ağaçlar, kırsal manzara hakkında detaylı bilgiler, yakın çekim fotoğrafın anlamı ve hazırlıklar, alan derinliği, büyüklük, donanımlar, alan teknikleri, Türkiye’nin makro fotografik açıdan değerlendirilmesi, yabanıl hayatı ve kuşlar gibi önemli konulara değinilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 BELGESEL FOTOĞRAF ATÖLYESİ
                                                  
      

Belgesel Fotoğraf Atölyesinde; Belgesel Fotoğrafçılığı diğer fotoğraf disiplinlerinden ayıran noktalar, belgesel fotoğrafçının “sıradan olandan etkilenmesi” ve bu sıradanlığı “biçimsel olarak güçlü bir şekle sokabilmesi, belgesel fotoğrafçı şahit olduğu durumu göstermek peşinde değil, “anlatmak” derdinde olması gerekliliği  ve “anlatım”ın bu noktadaki  kişiselliği üzerinde durulacaktır.


Belgesel Fotoğraf Atölyesinde, göz önünde olana, belgesel fotoğrafça yaklaşmak, “tek” fotoğraf yerine “seri” fotoğraf üretebilmek üzerine çalışmalar yürütülecektir.
 

Çalışmalarımız;


• Kişisel gözlem, yöntem, görsel hafızanın geliştirilmesi,
• Konulara fotoğrafik bakış,
• Tek fotoğraftan projelere geçiş,
• Konu seçimi, çekim planı yapmak,
• Kişisel dili geliştirmek,
• Basit fotoğrafik projelerden uzun soluklu projelere dönmek,
başlıkları altında sıralanabilir.

Çalışma yöntemimiz; temel bir belgesel disiplinin oluşturulması, basit ödevler ve bol örneklerle başlayıp, yoğun fotografik üretim sürecine geçilmesi şeklinde özetlenebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 TEMEL KARANLIK ODA ATÖLYESİ
                                                
      

İdeal Karanlık Oda, Karanlık Oda Araçları, Agrandisman tipleri, Pozlandırma, Pozlandırmayı Etkileyen Faktörler, Ölçüm Sistemleri, Görüntünün Oluşum Süreci, Duyarlı Malzemeler (Kağıtlar, Filmler), Film ve Kart Banyoları (Kimyasallar), Film Banyo, Kontakt Baskı, Kart Baskı gibi Temel Karanlık Oda bilgileri ile ilgili 5 hafta süren ilk dersi teorik anlatım, diğer 4 haftada ise Karanlık Oda'da uygulamaların yer aldığı bir atölyedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 İLERİ KARANLIK ODA ATÖLYESİ
                                                
       Atölye kapsamında; makine ve göz, S/B fotoğraf malzemeleri,  mükemmel negatif, pozlandırma ile geliştirme arasındaki ilişki, gelişmeyi etkileyen faktörler, pozitif işlem gibi ana başlıklar altında  konular işlenmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 TEMEL SAYISAL GÖRÜNTÜ İŞLEME ATÖLYESİ
                                           
      

Temel Fotoğraf  Bilgisine sahip ancak sayısal ortamda fotoğraflarını işlemek için gerekli temel sayısal fotoğraf işleme tekniklerine hakim olmayanlar için açılan bu atölyede; dijital fotoğraf makinası ayarları ile başlayarak, ardından fotoğrafın aktarma yöntemleri, Camera RAW/DNG (NEF), temel fotoğraf rötüşlama teknikleri, image size/resolution, seçim sistemleri ile çalışma, katmanlar, katman maskeleme, renk kanalları, rötüşlama, onarma, gelişmiş katman teknikleri, boyama ve düzenleme, fırçalar ve Canvas, renk yönetimi, filtrelendirme , kolaj vb gibi temel işlemler üzerinde bilgilendirme yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 PORTRE FOTOĞRAFI ATÖLYESİ
                                               
      

İnsan toplumsal ve sosyal bir varlıktır ve fotoğraf insanı toplumsal bütünü içinde en iyi tanımlayabilen görsel sözcükler bütünüdür. İnsanın sosyal yaşamındaki her şey, fotoğrafın konusu olmuştur.


Çoğu zaman yalnızca bir an’ın fotoğrafı, anlatılmak istenen konunun bütününü tanımlayabilmektedir. Bu nedenle fotoğraf insanın tüm yaşam alanı içerisinde en baştan başlayıp sonuna dek tanıklık etmektedir. Fotoğraf; icadından itibaren insanla ve onun oluşturduğu her şeyle yakın bir bağ kurmuştur ve ilk üstlendiği misyon da insanın ve bağlı olduğu değer sisteminin betimlemesini yapmaktır. Bu nedenle insan fotoğrafın bulunuş anından itibaren kendi görüntüsüne sahip olma yolundaki yolculuğuna başlamıştır.


Bir kişinin, bir kimlik ve kişiliğin fotoğraf yüzeyi üzerinde somutlaşması ve fotoğrafın portre geleneği bağlamındaki yolculuğu, bir çok açıdan insanın varoluşunu sorgulamayı olanaklı hale getirir.


Atölyemizde; Portre Fotoğrafı’na teorik anlamda yaklaşılarak bu  kavramını sorgulayacak, gerek iç mekanda stüdyo koşullarında yapay ışıklarla , gerekse dış mekanda gün ışığı altında beraberce yapacağımız portre çekim çalışmalarlarıyla pratik anlamda Portre Fotoğrafı çalışma sürecine tanıklık edeceğiz.

 

1. DERS: Teorik ders
2. DERS: Teorik ders ve stüdyo koşullarında çekim uygulaması
3. DERS: Dış mekanda gün ışığı kullanılarak yapılacak  çekim uygulaması
4. DERS: Stüdyo koşullarında çekim uygulaması, yapılan çekimlerin değerlendirilmesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 IŞIKLA BOYAMA ATÖLYESİ
                                              
      

Üretim yaptığımız sanat dalı Latince Foto – Graf kelimelerinden türemekte, dilimize tam çeviri yaparsak Işık – Çizgi, ışıkla çizmek kelimelerine ulaşıyoruz. Aslında deklanşöre her bastığımızda ışığın izini kayıt ediyoruz. Nasıl bir yüzeye kaydettiğimiz önemli değil kimyasal ya da sayısal, çektiğimiz her karede ışık, duyarlı yüzeyin üzerine imzasını atıyor.

 

Işıkla boyama! Tekniğin ismi bile ilgi uyandırıyor. Işıkla resim yapmak ister misiniz? Kadrajınızda yalnızca görmek istediklerinizi, görmek istediğiniz renkte görülür kılmak ilginizi çeker mi?

Katılımcılar kendi ekipmanlarıyla katılabilecekleri gibi 3. ve 4. oturumda gerekli olan DSLR, tripot, kablo deklanşör, fener vb. zorunlu donanım İFSAK tarafından temin edilecektir.

 

Birinci Oturum
Işık, renk, Kelvin derecesi,
Cisimlerin rengi, ışığın rengiyle ilişkisi, yansıyan ışık ve rengi,
Renk düzeltme müdahaleleri ve MİRED,
Dijital renk düzeltme, analog renk düzeltme müdahaleleri,

 

İkinci Oturum
Diyaframın ışık şiddetine etkisi,
Işık kaynakları ve renkleri,
Işık kaynaklarının şiddetlerine müdahale,
Işık kaynağından yayılan ışığın rengine müdahale,

 

Üçüncü Oturum
Işıkla boyama uygulaması (tüm katılımcılar)

 

Dördüncü Oturum
Hikayeye dayalı Işıkla boyama uygulaması (tüm katılımcılar)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 MODA FOTOĞRAFÇILIĞI ATÖLYESİ
                                           
      

Bu atölyede temel olarak; moda fotoğrafı ve moda fotoğrafını oluşturan unsurların tanımı ekipman ve araçların tanıtımı ve kullanılması, ışık kaynakları ve amaca yönelik kullanılması, moda fotoğrafında görsel efektler, bilgisayar uygulamaları, moda fotoğrafının aktörlerinin tanıtımı ve modelle çalışmak, dünyada eğilimleri belirleyen moda fotoğrafçıları ve bize etkileri, portfolyo kriterleri ve hazırlık çalışmaları, telif hakları ve fotoğrafçının tanıtım ve sunum çalışmaları, çekimlerin değerlendirilmesi  gibi konular ele alınmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 STÜDYO FOTOĞRAFÇILIĞINA GİRİŞ ATÖLYESİ
                                               
      

Fotoğraf sanatı ile ticari kaygılardan uzak bir anlayışla ilgilenen amatör fotoğrafçıların farklı bakış açıları geliştirmelerini, profesyonel fotografçıların çalışma yöntemlerini öğrenmelerini ve kullandıkları araçları tanımalarını sağlamak amacıyla profesyonel fotoğrafçılık alanlarına yönelik başlattığımız bir atölye çalışmasıdır.

 

Bu atölyede temel olarak; Stüdyo ortamındaki yapay ışık kaynakları, ışıkölçer kullanımı, flaş ışığı ve nesneler üzerine yarattığı etkiler, dokulu yüzeyler için aydınlatma,  üç boyutlu nesnelerde yüzeylerin aydınlatılması, saydam nesneler için ışıklandırma, metal nesneler için ışıklandırma gibi konular üzerinde çekim uygulamaları yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 DİYALEKTİK İMGE (POLİ-KADRAJ) ATÖLYESİ
                                             
      

“Geçmişi tarihsel olarak dile getirmek, o geçmişi ‘gerçekte nasıl olduysa öyle’ bilmek değildir. Tehlike anında parlayıverdiği konumuyla bir anıyı ele geçirmektir.” Walter Benjamin


8 Hafta süren bu Atölye çalışmamızda temel olarak; “Fotografik ve sinemotografik görme nedir? Ya da “görememe” nedir? Modernite nasıl bir bakış inşa etti? Modernizm bu bakışı parçaladı mı? Eşzamanlılık ve hız… İzlenimcilikten soyut dışavurumculuğa fragmanların tarihi… Avangarde ve ötesi. Kontürlü görmeden likid(akışkan)görmeye. Man Ray, Anre Kertezs, Bresson, Eisenstein, Duchamp ve ötesi. Saptırma(deternument), Sitüasyonist estetik. İmgenin fethi…Vertov, Yeni Dalga, Godard  Sinemaların Tarihi… Hareket imajdan zaman imaja geçiş.. Perspektif ya da perspektifin fethi…Gotik, Barok, yakın çekim(close-up) ve modern imge…Proust, ‘Kurabiye’ ya da fotograf. Le Corbusier , modern kent: An ve anı”,  gibi konularda karşılıklı etkileşim içinde geçen bir tartışma ortamı içerisinde, görseller eşliğinde  edebiyattan felsefeye ve sanat tarihine uzanan,  disiplinlerarası parçalı (200  görsel) bir yöntemle,  modern ve postmodern imge okumaya çalışıldı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 SANAT TARİHİ ATÖLYESİ
                                               
      

Fotoğrafçılığın gelişmesi hiç kuşkusuz resim sanatını önemli ölçüde etkiledi. Bu yenilikle birlikte Rönesans’tan beri izlenen dış dünyayı betimleme anlayışı sorgulanmaya, yeni ifade olanakları aranmaya başlandı. Çok geçmeden de İzlenimcilik yeni bir sürecin başlangıcı olarak ortaya çıktı.

 
İlk başlarda dönemin ünlü ressamlarınca, fotoğrafın resmi öldüreceğine ilişkin yoğun bir tartışma yaşansa da, ardından bu yeni sanatın resimle uzlaşabileceği bir ortam doğdu. Ressamların fotoğrafı değişik amaçlarla kullanım alanlarına sokmaları yanında; fotoğrafın da sık sık resimden rol çaldığı izlendi.

 
19. yüzyılın ortalarından günümüze kadar uzanan süreçte iki sanat alanının ilişkisinin Batı ve Türk sanatında oldukça farklı sonuçlara yol açtığını görüyoruz. Sanat Tarihi Atölyesi’nde izlenecek program, betimleme anlayışları farklı bu iki ayrı dünyanın, fotoğraf, resim, heykel vb. gibi örneklerinin, sanat tarihi temeline dayanarak sunumuyla oluşmaktadır.


Toplam 6 haftalık bir süreçte fotoğraf ile resim arasındaki yakın ilişki göz önüne alınarak bu konudaki önemli köşe taşları üzerine görseller eşliğinde sunumlar gerçekleştirilecektir.

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 TEMEL VE GELİŞMİŞ RENK ATÖLYESİ
                                               
     

Ders Akışı

 

1.giriş/ renk tanımları

2.renklerin birbirine göre durumları/ renk kontrasları                                                                                    

3.renklerde perspektif etki

4.renk teorileri ve kuramları

5.görsel sanatlarda renk

6.renk ve malzeme

7.rengin tarihi

8.renk ve kültür

9.renk ve psikoloji/ çağrışımlar, mekan algısı

10. simgeler, semboller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  

 

 FOTOĞRAFLA ANLATMA ATÖLYESİ
                                               
       

Fotoğrafseverler bilir, üretilen her fotoğraf makinesinin temel amacı, çevremizi, gözümüzün gördüğüne, en yakın bir şekilde kaydetmektir. Temel fotoğraf derslerinde anlatılan tüm teknik bilgiler bu temel amaca yöneliktir.

 

Fotoğrafa ayırdığımız zaman artıkça artık gördüğümüzü göstermek yetmez. Bu fotoğraflara anlam da katmak isteriz. Artık fotoğraflarımız yalnızca enstante veya diyaframdan oluşsun istemeyiz. İsteriz ki anlatmak istediklerimizden, fotoğraftaki o an hakkında kafamızdan geçenlerlerde o kadraja girebililsin...

 

Fotoğrafla Anlatmak Atölyesi fotoğraflarının yalnızca göstermek değil anlatmaktan da oluşmasını isteyen fotoğrafseverlere yönelik bir atölye çalışmasıdır.

 

Temel fotoğraf derslerinde öğrendiğimiz tüm bilgileri, estetikle, içirikle ve en önemlisi de duygularmızla nasıl kaynaştırabileceğimizi, bol örnekli, isteyne bol ödevli derslerle paylaşacağız.

Anı dondurmaktan bir adım öteye gidemeyen fotoğraftan daha çok şey anlatmaya çalışan fotoğraflara doğru bir atölye çalışması yapacağız.

 

Temel konu başlıkları;


1. Bir fotoğrafın teknik olan yanların dışında oluşum süreci.
2. Konuyu bulmak, kadrajlamak, açıyı seçmek aşamaları bol örnekle anlatmak;
3. Göstermekle anlatmak arasında ki fotoğrafçıların farklı tutumları, farklı seçimleri üzerine konuşmak;
4. Teknik seçimleri bir anlatım dili olarak kullanabilmek;
5. Daha amatör fotoğraflardan daha profesyonel görüntülere doğru, amatör profesyonel kavramlarını, fotoğrafta ki estetik güç açısından sorgulamak;
6. Görsel düşünmek, bunu fotoğraf makinası kullanrak kaydedebilmek;


şeklinde olmakla beraber ödevler ve örnekler eşliğinde başlıklar çoğalacaktır.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 NÜ FOTOĞRAF ATÖLYESİ
                                               
     

          

 

İlk yarım saat  - Dia gösterisi ve Nü fotoğraf hakkında konuşma
2 saat - Modelle iç mekanda çekim (IFSAK binasında)
1 saat - Dijital fotoğraflar üzerinde çalışma, Dijital Görüntü işleme fotoğraf uygulaması

 

 

4 saat Modelle çekim
1,5 saat - Dijital fotoğraflar üzerinde çalışma, Dijital Görüntü işleme fotoğraf uygulaması                                             

      

 

 

 

 

 

 

 

 

Dizayn ve Altyapı :
Tart New Media
Tart
DORUK.NET
İFSAK Web Sunucusu
DorukNet Veri Merkezinde
barındırılmaktadır.
SONY
ANA SPONSOR