Kullanıcı Adı
Şifre 

 

 

İFSAK tarafından her yıl düzenlenen İstanbul Fotoğraf Günleri, fotoğraf sergileri, saydam gösterileri, söyleşi, konferans, atölye çalışmaları ve “Değişim/Gelenek” başlıklı tematik bölümünde yer alan fotoğraf sergileri ile 2004 yılının Kasım ayı boyunca 20. kez; fotoğraf severlere fotoğrafla dolu bir ay yaşattı.


1959 yılında kurulan, Türkiye’nin önde gelen fotoğraf ve sinema derneği İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en geniş kapsamlı fotoğraf organizasyonu İstanbul Fotoğraf Günleri,      1 Kasım 2004 Pazartesi günü, İtalyan Kültür Merkezi’nde yapılan bir açılışla başladı. Organizasyon yerli/yabancı fotoğrafçıların sergileri, saydam gösterileri, söyleşi, konferans ve atölye çalışmaları; artık gelenekselleşen “Fotomaraton” ve “Fotoğrafınla Gel” etkinlikleri ve “Değişim/Gelenek” temalı etkinlikleri  ile Kasım ayı boyunca sürdü.

 

Organizasyonun çağrı metninde, Değişim/Gelenek - fotoğraf ilişkisi aşağıdaki gibi belirtilerek "Değişim/Gelenek" temasının tercih nedeni şöyle açıkladı:  “Oldukça kışkırtıcı, zorlayıcı, çelişik; ancak soru ve cevapları ile sınırsız olanaklar sunabilen tematik bölüm için sözü Ahmet Hamdi Tanpınar’a bırakıyoruz: Yeni bir hayat lazım… Fakat sıçrayabilmek, ufuk değiştirmek için dahi yere basmak lazım.”

 

2004 yılı “Fotoğraf Günleri"nde yurtdışından konuk olan fotoğraf sanatçıları arasında; Magnum Ajansı'nın fotoğrafçılarından Raghu Rai, “Ülkem ve İnsanları”; Ajans Vu fotoğrafçılarından Stanley Greene, “Savaştan Kesitler” çalışmaları ile yer aldılar.

 

Yurtiçinden ise Adapazarlı Grup 5, “Dünden Bugüne”, İzzet Keribar’ın “Anadolu 2005” sergisi,

Özer Kanburoğlu’nun “Mimariler” sergisi, Yalçın Savuran’ın “Yüzde 100” sergisi, Vedat Ozan’ın “Pat!” sergisi, Nazan Tuna’ın “Doğuda Kadın Olmak”, sergisi, Onur Çakmak’ın “Eldivensiz” sergisi, Zerrin Ünalan’ın “Ahraz” sergisi, Kenji Kawamoto’nun “Yemek Yemek” sergisi ve Lorrain Field’ın “Kanada Manzaraları/Çin Malı” N. Azeri, C.Şenol, G.Ilgaz, G.Aksoy, N.Atakan, S. Balkır, F.Özgür, S.Vardarman ve N.Polat ‘ın çalışmalarından oluşan “Değişim” sergisi, İFSAK Loris Medici Atölyesi “Alternatif Baskı Teknikleri“ sergisi, İFSAK Hüsnü Atasoy Atölyesi “İnanç” sergisi ve İFSAK üyesi 5 fotoğrafçının fotoğraflarından oluşan “İstanbul: Geçmişten Günümüze” başlıklı sergisi yer alan etkinliklerden bazılarıydı.

 

20. İstanbul Fotoğraf Günleri’nde Othmar Pherschy'nin fotoğraflarının yer aldığı ‘Anısına’ bölümünde, Haluk Çobanoğlu ile “Fotoğraf Editörlüğü” Atölyesi, Raghu Rai’nin dialı söyleşisi, “değişim/gelenek” üzerine gerçekleştirilen panelin yanı sıra geleneksel olarak gerçekleştirilen ‘Fotoğrafınla Gel’ ve ‘Fotomaraton’ bölümü de yer almıştır.

 

"Genç Bakışlar" bölümünde ise İFSAK’ın yıl içerisinde destek verdiği Çocuk Atölyeleri olan Kasımpaşa Çocuk Yuvası Çocuk Fotoğrafçılar Atölyesi, Aziz Nesin Vakfı Çatalca Çocuk Yurdu Çocuk Fotoğrafçılar Atölyesi ve Eğitim Gönüllüleri Vakfı Fındıkzade Eğitim Parkı Fotoğrafçı Çocuklar dia gösterileri ve BÜFOK – Boğaziçi Üniversitesi Fotoğraf Kulübü “Gece” sergisi yer almıştır.

 

 

ÜLKEM VE İNSANLARI / RAGHU RAI


Magnum Ajansı fotoğrafçılarından Raghu Rai’nin fotoğrafları Taksim Sanat Galerisi'nde 02 – 15 Kasım 2004 tarihleri arasında sergilenmiştir.

 

 

SAVAŞTAN KESİTLER / STANLEY GREENE


Ajans Vu fotoğrafçılarından ve Mayıs 2004’de İFSAK’ın konuğu olarak İstanbul’a gelen Greene’in “Savaştan Kesitler” başlıklı sergisi Tarih Vakfı Darphane-i Amire’de 24 Kasım 2004 Cumartesi günü açıldı.

 

1993 ve 2004 yıllarında World Pres Photo yarışmasında çeşitli dallarda 1.lik ve 2.lik kazanmış olan Greene; Liberation, Paris Match, Time, The New York Times Magazine, News-Week, Stern, Fortune, Le Nouvel ve Observateur için çeşitli zamanlarda haber fotoğrafçılığı yapmıştır.  1993 ve 2004 yılları arasında yoğun olarak Çeçenistan ve Irak’ta bulunan fotoğrafçının Perpignan’dan Arles’e kadar birçok festivalde kişisel ve grup sergilerinin yanısıra  seminer çalışmaları yapmıştır.


 

 

Videoyu izlemek için tıklayınız.

 

 

Dizayn ve Altyapı :
Tart New Media
Tart
DORUK.NET
İFSAK Web Sunucusu
DorukNet Veri Merkezinde
barındırılmaktadır.
SONY
ANA SPONSOR