Kullanıcı Adı
Şifre 

 

 

 

IFSAK 18.İstanbul Fotoğraf Günleri, 1-30 Kasım 2002 tarihlerinde fotoğraf severleri yine bir araya getirdi. Kasım ayı boyunca fotoğraf severler; sergilerden dia gösterilerine, söyleşilerden atölyelere uzanan bir koşuşturma içindeydiler. Her yıl Kasım ayı içerisinde gerçekleştirilen Fotoğraf Günleri, etkinliklerini bir ana tema üzerinde yoğunlaştırmak isteği ile düzenlenmeye devam edilmekteydi ve 2002 yılının teması “Öteki” olarak belirlendi.

 

Son yıllarda gerek yazılı gerekse görsel medyada yoğun olarak gündeme gelen “Öteki” konusu elbette göstergebilimin / iletişimin en önemli araçlarından olan fotoğrafın da ilgisini çekecekti. Günlük hayatımızda hep var olan kadın/erkek, batılı/doğulu, azınlık/çoğunluk, siyah/beyaz, kent/varoş farklılıkların süreç ile birlikte yabancılaşması / ötekileşmesi aradaki iletişimin kopması ya da kurulamaması sonucu da beraberinde getirdi.

 

2002 yılının Fotoğraf Günleri programında yurtdışı etkinlikler yine yoğun olarak yer aldı. Fransa’dan Antoine D’Agata, Danimarka’dan Joachim Ladefoged, İsveç’ten Stefan Lindberg ve Magnus Naideman, Yunanistan’dan Skopelos Kültür Merkezi sergileri ile ülkemizde bulunan fotoğrafçılardan bazılarıydı...

 

Ayrıca İsveçli basın fotoğrafçılığı öğrencilerinin Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirecekleri bitirme çalışmalarının sergilendiği Nordens Fotoskola sergisi de 18. İFSAK Fotoğraf Günleri’ nin en önemli etkinliklerinden bir tanesi olarak gerçekleştirildi.

 

Yurtiçinden sergileri ile katılan fotoğrafçılar arasında ise; Kutup Dalgakıran, Murat Özcan, Gülbin Özdamar ve Aytunç Akad yer aldı.


Selim Güneş ve Wilko Von Harpen ise, hazırladıkları dia gösterilerini Kasım ayı içinde fotoğraf severlere sundular.
Her yıl programda yer alan workshoplar, 2002'de de Magnus Naideman’in sayısal, Halil Koyutürk’ün karanlık oda baskı teknikleri ve Ömer Orhun’un “Görçek”isimli atölyesi ile devam etti.


“Fotoğraf Üretiminde Sektör Yönetimi” ile “Öteki” üzerine yapılan paneller Fotoğraf Günleri’nin söyleşi ve paneller bölümünde yer aldı.

 

Fotoğraf Günlerinin vazgeçilmez ve heyecanla beklenen bölümleri ise, “Fotoğrafınla Gel“ ve “Fotomaraton” etkinlikleri. “Fotomaraton”da fotoğraf severler, Kasım ayı içerisinde bir hafta sonunu fotoğraf çekimine ,fotomaratona, ayırıp, İstanbul’un fotoğrafını birlikte çekmenin ve birlikte yarışmanın heyecanını yaşadılar. “ Fotoğrafınla Gel” etkinliğinde ise; fotoğraf severler bir hafta sonu İ.T.Ü Taşkışla Binasında bir fotoğraflarını sergi salonuna asıp 2-3 saat sergilediler. Sergi sonunda kura çekildi ve herkes bir başkasının fotoğrafını aldı.

 

IFSAK tarafından düzenlenen ve 18.'si gerçekleştirilen İstanbul Fotoğraf Günleri sürekli olarak kendini yenilemesi, uluslararası çalışmaların gittikçe daha yoğun olarak yer alması, farklı üretimlere açık olması, konusundaki çalışmalarını artırarak devam ettirmesi ile tüm fotoğraf severlerin her yıl Kasım ayını heyecanla bekledikleri bir organizasyon olarak fotoğraf dünyasındaki yerini almaktaydı.

Dizayn ve Altyapı :
Tart New Media
Tart
DORUK.NET
İFSAK Web Sunucusu
DorukNet Veri Merkezinde
barındırılmaktadır.
SONY
ANA SPONSOR