Kullanıcı Adı
Şifre
1985 yılında başlayan serüven devam ediyor, İFSAK Kasım ayını yine fotoğraf bayramına dönüştürecek. 21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri 1-30 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek. Sergiler yoğun olarak Beyoğlu çevresindeki sergi salonlarında izleyicilerle buluşacak. Peki kimlerin hangi işleri yer alacak bu fotoğraf festivalinde gelin beraber bir göz atalım.

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günlerinin bu yılki teması “Gerçek”. İlk izleniminiz sizi yanıltmasın, İFSAK Fotoğraf Günleri Fotoğraf-Gerçek ilişkisini irdelemeye ya da “fotoğraf gerçeğin kağıda aktarılan suretidir” argümanını ispatlamaya çalışmayacak. Tam tersine fotoğrafçının gerçeğinin, gerçeği manüple edişinin peşinde bir yolculuğa çıkaracak. . Özellikle sayısal teknolojinin sağladığı manüplasyon tekniklerini kullanarak kendi gerçeklerini sunan fotoğrafçıların iç dünyasına dahil olmaya çalışacağız.

 

Fotoğrafın asi çocuğu ünvanını her beyanatında perçinleyen Mehmet TURGUT fotoğraf günlerinde bir sergisiyle izleyiciyle buluşacak. Mehmet TURGUT Fotoğraf Günlerinin posterini de tasarladı.

 

Slovenya fotoğrafının usta ismi Karol KALAY Fotoğraf Günlerinin tema dışı konuklarından olacak, fotoğrafa adanmış bir ömrün karelerinin izleyeceksiniz. İFSAK fotoğraf Günleri aracılığıyla 1998 yılında Karol KALAY’ı İstanbul’da bir kez daha izleme fırsatı yakalamıştık.

 

Çek Cumhuriyeti Basın Fotoğrafçılarının ödüllü eserlerini izleme şansımız olacak.

 

Fotoğraf paylaşım sitelerinde pek çok kişinin favorilerinde yer alan, “Nü” ustası Niko GUİDO İFSAK Fotoğraf Günlerinin bir diğer konuğu, GUIDO’nun çıplakları tüm dünyanın içinde kıvrandığı bir gerçeği bir kez haykıracak, Niko GUİDO ilgimizi küresel ısınmaya çekecek. Bu serginin bir özelliği daha Niko GUİDO Türkiye’deki ilk fotoğraf sergisini 21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri için açmış olacak.

 

İFSAK üyelerinden Uğur VARLI fotoğrafın özel bir teknik alanından bir pencere açacak bizlere, “Kızılötesi” bir sergi izleyeceğiz.

 

İFSAK üyelerinden Yalçın SAVURAN fotoğrafı mekânın gerçeği ile birleştirecek. Yalçın SAVURAN’ın sergisi fotoğrafların çekildiği mekânda açılacak. Eminim gözleriniz hangi fotoğrafın nerede çekildiğini arayacaktır.

 

İlteriş TEZER atölyesinin İFSAK’lıları siyah/beyaz konusundaki ustalıklarını bir kez daha perçinleyecek. Perçinlemek demişken, imrendiren siyah/beyazların yalnızca karanlıkoda baskı teknikleriyle üretilmediğini, teknolojiden fazlasıyla faydalanıldığını göreceksiniz.

 

Ufuk DUYGUN küratörlüğünde kentin gerçeğini çalışan bir grup fotoğrafçı kent hakkında belkide sizin bir “gerçeğinizi” görüntülemiştir.

 

Nedim SİPAHİ küratörlüğünde çalışan İFSAK Doğa Fotoğrafçıları gurubu doğadan “makro” hatta “mikro” karelerle karşınıza çıkacak.

 

İbrahim Zaman kuratörlüğünde çalışan İstanbul’u Fotoğraflayanlar Grubunun İstanbul’un kültürel mirası konulu sergi çalışması yer alacak.


Olympus-İFSAK-Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi işbirliğiyle yürütülen bir proje fotoğraf günleri kapsamında izleyiciyle buluşacak. Rehabilitasyon desteği alan kişilerin gerçeklerinden yansıyan kareler duvarlarda olacak.

 

21. İFSAK İstanbul Fotoğraf Günleri kapsamında “Gerçek” konulu bir panel düzenlenecek, panelde Fotoğraf-Gerçek-İnsan üçlemesi ele alınacak ve konuşmacılar yalnızca fotoğrafçılar olmayacak. Ressam, Psikiyatrist, Sanat Tarihçisi, Yazar, Felsefeci, farklı disiplinlerden konuşmacılar belki de gerçeğe bakışınızı değiştirecek.

 

Fotoğraf günlerinin tüm gösteri, sergi, panel, workshop ve diğer etkinlikleri henüz duyurulmadı eğer fotoğraf günleri sizin için de bir fotoğraf bayramı ise www.ifsak.org.tr adresini sıkça ziyaret etmenizi öneririz.

 

 

 

 

 

"GERÇEKTEN GERÇEK" FOTOĞRAF SERGİSİ

BAKIRKÖY RUH VE SİNİR HASTALIKLARI HASTANESİ PROJESİ

 

 

"PANORAMA" FOTOĞRAF GÖSTERİSİ 

ÇETİN ERGAND

 

 

 

 

 

 

 

"MEHMET TURGUT'UN YÜZLERİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

MEHMET TURGUT

 

 

"SU PERİSİ" FOTOĞRAF SERGİSİ 

NİCO GUİDO  

 

 

"İSTANBUL'U YAŞAMAK" FOTOĞRAF SERGİSİ

İLTERİŞ TEZER ATÖLYESİ

 

 

"İSTANBU'LUN KÜLTÜREL MİRASI " FOTOĞRAF SERGİSİ

İSTANBUL'U FOTOĞRAFLAYANLAR GRUBU

 

 

"VENEDİK" FOTOĞRAF SERGİSİ

KAROL KALLAY

 

 

"KENTİN GERÇEĞİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

KENT VE GERÇEK ATÖLYESİ KATILIMCILARI

 

 

"MAKRO" FOTOĞRAF SERGİSİ

İFSAK DOĞA FOTOĞRAFÇILARI GRUBU

 

 

"SIVAMA ESTETİĞİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

YALÇIN SAVURAN

 

 

"ÇEK BASIN FOTOĞRAFLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ

 

 

"KIZIL VE ÖTESİ" FOTOĞRAF SERGİSİ

UĞUR VARLI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dizayn ve Altyapı :
Tart New Media
Tart
DORUK.NET
İFSAK Web Sunucusu
DorukNet Veri Merkezinde
barındırılmaktadır.
SONY
ANA SPONSOR