Kullanıcı Adı
Şifre

İFSAK - İSTANBUL FOTOĞRAF VE SİNEMA AMATÖRLERİ DERNEĞİ
"AYIN FOTOĞRAFI YARIŞMASI" YÖNETMELİĞİ – 2012/2013

 

 
A- AMAÇ
1. İFSAK Ayın Fotoğrafı Yarışmaları, üyelerin teknik bilgi ve becerilerini geliştirmek ve değerlendirmek amacı ile düzenlenmektedir.
 
B- KATEGORİLER
1. Video Projeksiyon ile Yansıtma dalında düzenlenecektir.

 

C- KATILIM
1. İFSAK Ayın Fotoğrafı Yarışmaları İFSAK Nurettin Erkılıç gösteri salonunda yapılır ve yarışmaya 6 aydan fazla aidat borcu olmayan tüm İFSAK üyeleri katılabilir.


D- BAŞVURU
1. Fotoğraflar İFSAK sekreteryasına elden bir USB bellek veya CD/DVD ile teslim edilir. E-mail ile gönderilen ve yarışmanın başlangıcından sonra getirilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir.


E- TEKNİK DETAYLAR
1. Yarışmanın konusu doğrultusunda fotoğrafçı eserini tercih ettiği teknikte hazırlamak ve sunmakta serbesttir. Fotoğrafçı yarışmaya, geleneksel veya sayısal manüplasyon (başkalaştırma) tekniklerini kullanarak hazırladığı eserlerle de katılabilir. Fotoğrafların geleneksel veya sayısal tekniklerle üretilmesi tamamen fotoğrafçının tercihidir, yarışmanın düzenlenme şekli Video Projeksiyon ile yansıtma olduğundan nihai iş sayısal ortama geçirilmiş, E.2  maddesindeki teknik özelliklere sahip bir şekilde sunulmalıdır.

2. Fotoğrafların uzun kenarı dikey düzlemde 768, yatay düzlemde 1024 pikselden fazla olmamak üzere 300 dpi çözünürlükte JPEG formatındaolmalıdır. CD/DVD’lerin ve fotoğrafların üzerine fotoğrafçı adı yazılmalıdır. Isim yazmak için etiket kullanılmamalıdır.

3. Üçlü serilerde, konuya uygun her 3’lü seri için 3 adet fotoğraf, ayrı ayrı verilecek, dördüncü fotoğraf ise bu üç fotoğrafın kolajlanmış hali olacaktır. Katılımcılar, üçlü seri yarışmalarına en fazla dört adet üçlü seri fotoğrafı ile katılabilirler (4 adedi kolajlanmış fotoğraf olması kaydı ile toplamda 4 x 4 = 16 fotoğraf teslim edilebilir).

4. Tekli seçimlerde katılımcılar en fazla Dört (4) adet fotoğraf teslim edebilirler.

 

F - YARIŞMA
1. Yarışma başlama saati 19:30’dur.

2. Seçicilerin, her fotoğrafı belirlenmiş konu kapsamında ve teknik/estetik açıdan irdelemeleri/eleştirmeleri beklenmektedir. Seçiciler ve tüm sezonun yarışma konuları sezon başında İFSAK’ın yazılı/sayısal ileti mecraları aracılığıyla duyurulur, ayrıca ilgili ayın başında üyelere hatırlatma mesajı gönderilir. İFSAK Etkinlikler Birimi elde olmayan nedenlerle seçicinin hazır bulunamaması durumunda yarışma gününü değiştirebilir ve bunu üyelerine duyurur.

3. Yarışmalar en az üç üyenin katılımı ile yapılır.

4. Daha önceki İFSAK Ayın Fotoğrafı yarışmasında başarılı olan fotoğraflar tekrar katılamaz.

5. Yarışmaya katılan fotoğraflar tek seçici tarafından değerlendirilir. En çok üç adet başarılı fotoğraf seçilir, seçici yeterli sayıda başarılı fotoğraf göremediği takdirde 3 (üç) başarılı fotoğraf seçmek zorunda değildir. Seçilen her bir fotoğraf için katılımcıya Bir (1) puan verilir. Yapılacak üçlü seriler içinde başarılı bulunan en çok üç adet üçlü seri için her katılımcıya yine Bir (1) puan verilir.

6. Yarışma sırasında ve yarışmanın sonunda katılımcının salonda hazır bulunması gereklidir. Aksi bir durumda aldığı derece ve puan iptal edilir.

7. Seçici kararı kesindir.

 

G – DİĞER
1. Başarılı bulunan her fotoğraf için katılımcıya İFSAK Ayın Yarışması Başarı Belgesi verilir.

2. Yarışmalarda başarılı bulunan fotoğrafların gerekli kopyalama işlemleri İFSAK tarafından yapılır ve tanıtım amacı ile basın-yayın organlarına kopyaları verilir. Başarılı bulunan fotoğraflar İFSAK web sitesinde yayınlanır. Bu eserler (sayısal fotoğrafların İFSAK tarafından yaptırılacak olan baskıları) bir sonraki yarışma sonuçlanana dek İFSAK’ta sergilenir, daha sonra gerektiğinde fotoğrafçı adı belirtilerek İFSAK tanıtımı amacıyla kullanılmak üzere İFSAK arşivine kaldırılır

3. Dönem sonunda en fazla puan alan bir fotoğrafçı “İFSAK Yılın Başarılı Fotoğrafçısı” olarak ilan edilir (Puan eşitliği durumunda bu fotoğrafçılar birlikte “İFSAK Yılın Başarılı Fotoğrafçısı” ilan edilirler) Başarı plaketleri yıl sonunda düzenlen geleneksel İFSAK yemeğinde verilir.

4. Her yıl EKİM ayından önce, o dönemde yapılacak olan yarışmaların kategori, konu ve takvimi ve seçicisi İfsak yayın organlarında yayınlanır. Geçerli gerekçe olmadığı sürece üzerinde değişiklik yapılamaz.

5. Bu yönetmeliğin uygulanmasından İFSAK Etkinlikler Birimi sorumludur.

6. Yarışmaya katılan fotoğrafçılar bu yönetmeliğin tüm maddelerini kabul etmiş sayılırlar.

Dizayn ve Altyapı :
Tart New Media
Tart
DORUK.NET
İFSAK Web Sunucusu
DorukNet Veri Merkezinde
barındırılmaktadır.
SONY
ANA SPONSOR